KWIECIEŃ 2019 r.

TEMATYKA KOMPLEKSOWA

1. PRACA ROLNIKA.

2. WIELKANOCNE TRADYCJE.

3. WIELKANOCNE TRADYJE (c.d.).

4. DBAMY O NASZĄ PLANETĘ.

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNE

1. Zapoznanie z pracą rolnika – poznanie etapów prac wykonywanych wiosną na polu oraz pracami wykonywanymi każdą porą roku, wzbogacenie słownika o nazwy wybranych maszyn rolniczych.
    2. Obserwowanie zmian w przyrodzie wiosną - zachęcanie dzieci do systematycznego obserwowania przyrody podczas spacerów z rodzicami. Obserwowanie zmian na krzewie forsycji.
    3. Określanie charakterystycznych cech wiosny na podstawie oglądanych ilustracji w książkach, słuchanych bajek, baśni, opowiadań i wierszy.
    4. Poznanie tradycji związanych z przygotowaniami i obchodami Świąt Wielkanocnych – poznanie polskich potraw, podawanych podczas śniadania wielkanocnego, tradycji święcenia potraw oraz ludowego zwyczaju „lany poniedziałek”.
    5. Utrwalenie podstawowych pojęć matematycznych podczas wielokierunkowej aktywności dzieci - wdrażanie do posługiwania się pojęciami dużo – mało – tyle samo, przyswajanie określeń oznaczających kierunek: w przód, w tył, przed siebie, za siebie
    6. Zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o rośliny, które są źródłem tlenu, poznanie i przestrzeganie zakazu zrywania roślin chronionych, uświadomienie konieczności segregowania odpadów.
    7. Kształcenie spostrzegawczości i logicznego myślenia w czasie wybierania przedmiotów, spełniających określone w zabawie wymagania.
    8. Rozwijanie analizy i syntezy słuchowej.
    9. Kształtowanie umiejętności posługiwania się różnorodnym materiałem w działalności plastyczno – konstrukcyjnej.
    10. Zachęcanie dzieci do prowadzenia prostych zabaw badawczych, próby samodzielnego formułowania wniosków.
    11. Doskonalenie umiejętności samodzielnego przebierania się do odpoczynku, do zabaw ruchowych, do wyjścia na spacer- zachęcanie rodziców do kontynuowania pracy nad samodzielnością dziecka w domu rodzinnym.
    12. Doskonalenie sprawności manualnej podczas wykonywania ćwiczeń graficznych na kartach pracy dużego formatu..
    13. Dbanie o własne zmysły – posługiwanie się umiarkowanym głosem, unikanie krzyku w czasie zabawy.
    14. Kształcenie umiejętności porównywania liczebności zbiorów poprzez łączenie w pary. Zapoznanie ze słowami określającymi wielkość przedmiotów: gruby – cienki, segregowanie przedmiotów wg tych cech.

Piosenka „Zwierzęta na wsi”

Czy wiesz, jakie zwierzę na wsi robi kwik, kwik, kwik?

Powiem ci – świnka robi kwik, kwik, kwik.

Czy wiesz, jakie zwierzę na wsi robi ihaha?

Powiem ci – to koń robi ihaha.

Czy wiesz, jakie zwierzę na wsi robi mu, mu, mu?

Powiem ci – krowa robi mu, mu, mu.

Czy wiesz, jakie zwierzę na wsi robi ko, ko, ko?

Powiem ci – kura robi ko, ko, ko.

Piosenka „Co masz w koszyczku?”

W koszyczku wielkanocnym dużo, dużo mam.

Mam tutaj pisanki, pokażę je wam!

W koszyczku wielkanocnym dużo, dużo mam.

Jest tu także szynka, pokażę ją wam!

W koszyczku wielkanocnym dużo, dużo mam.

Mam tutaj kiełbasę, pokażę ją wam.

W koszyczku wielkanocnym dużo, dużo mam.

Chleb i sól są tutaj, pokażę ją Wam!

W koszyczku wielkanocnym dużo, dużo mam.

Mam tu także ciasto, pokażę ją wam!

Zabawa „Drużyna paluszków” - masaż różnych części ciała wpływa na odprężenie, dzięki zabawie dzieci utrwala nazwy palców

Było sobie piec dzielnych paluszków.

Poszły Zosi pobiegać po brzuszku..

Piąty malutki jak mała drobinka.

Taka to była drużynka.                       Dzieci po kolei nazywają palce: kciuk, wskazujący środkowy, serdeczny, mały.

Innym razem pięć dzielnych paluszków

Poszło Zosię podrapać po uszku

Wreszcie kiedyś znajome paluszki

Poszły Zosi pomasować nóżki.

Aż wieczorem zmęczone paluszki

Pogłaskały Zosię do poduszki